Kuzey Irak'a Girilmeli mi? (27 Mayıs 2007)

ANAFARTALAR ÇARŞISINA SABOTAJIN ARKASINDAN GELEN GELİŞMELER 

Seçim sürecine girilmişken; Cumhurbaşkanlığı makamı süresini doldurmuş bir Cumhurbaşkanı tarafından işgal ediliyorken; daha doğrusu yasama ve yürütme yetki ve görevlerini yenisine devretmek için hazırlanırken; bütün bu faaliyetleri gölgesinde bırakacak, bir sınır ötesi harekât, yani bir anlamda  bir komşu devlete savaş ilanı anlamına gelecek bir kararın TBMM?den çıkarılması; terör eylemlerini düzenleyenlerin amacına hizmet etmekten başka bir anlama gelmez.

 

İç politikada, sınır ötesi harekâtı teşvik edici beyan ve gösterilerle tepkileri, cumhuriyet mitingleri paraleline çekmek girişimlerini, 22 Temmuz seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy oranlarını, seküler milliyetçi sağ ve sol partiler yararına değiştirmek amacına dönük psikolojik hareketler olarak değerlendirmek gerekir. 

İcra edilme ihtimali zayıf, yapılsa da ülke içindeki sabotajların durdurulmasını sağlayamayacak bir Kuzey Irak Harekâtını teşvik etmek, militarizmi etkin kılmak amacına matuf olarak değerlendirilmelidir. 

İlkbaharda terör olaylarının artması bilinen bir şeydir. Böyle bir zamanda Ulus?taki sabotaj eylemine gösterilen reaksiyon, seçim sonucunda çıkacak oy oranını etkilemeye yöneliktir. Devleti, Kuzey Irak?a müdahale gibi kararlara yönlendirme yanlış olur. Bu durum militarizmi teşvik eder. Böyle bir ortam, terör olaylarını gerçekleştirenlerin amacına hizmet eder. Bunların amacı istikrarsızlık oluşturmaktır. Dolayısıyla Irak?a sınır ötesi harekât yapmak maceraya sürüklenmek demektir. 

Sabotajları durdurmak isteyenler, militarizmi değil, parlamenter demokrasinin işler halde bulunmasını temin edecek gayretleri teşvik etmelidir. Seçimlerin zamanında yapılması her türlü terörü engelleyici en önemli faaliyettir. 27 Mayıs 2007 

Adnan Tanrıverdi

Emekli General

ASDER Gnl. Bşk.

Paylaşmak ister miydiniz?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn