Irak Dosyası

Tunceli-Sarıyayla Karakol Baskını ve Terörle Mücadele (05 Mayıs 2010)

 

TUNCELİ- SARIYAYLA KARAKOL BASKINI 

Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nin Sarıyayla Jandarma Karakolu'na 30 Nisan günü saat 23.00 sıralarında kalabalık bir PKK'lı terörist grup tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıda bir astsubayımız, bir uzman Çavuşumuz ve iki erimiz şehit oldu. 7 askerimiz de yaralandı. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Şehitlerimizin ahiretlerinin mağmur olmasını diliyorum.

Baskının; ?Demokratikleşme Açılımını? ve ?Anayasa Değişiklik Sürecini? etkilemek amacıyla yapıldığı yolunda yorumlar bulunmaktadır.

Böyle ise, bu iki siyasi girişimin muhaliflerinin, bu baskının ve bundan sonra da yapılması mümkün olan terör olaylarının organizatörleri arasında olması gerekir. Böyle bir durumu kabul etmek mümkün değildir. Muhalifler, terör eylemlerini, siyasi çıkarları için kullanabilirler. Ama bu tür terör olaylarının arkasında olduğunu söylemek, kanaatimce doğru olmaz.

Karakol Baskının amacını ifade etmeden önce, Güvenlik Kuvvetlerinin Terörle mücadele konseptini anlamak gerekir.

Konsept;

  • Hava ve iklim şartlarının uygun olduğu mevsimlerde (Mayıs:Ekim Ayları arası), sabit jandarma karakolları ve kışlalar savunulurken, bölge dışından getirilen takviye birliklerle, terör gruplarına taarruzi hareketler icra etmek;

  • Hava ve iklim şartlarının uygun olmadığı mevsimlerde (Kasım:Nisan ayları arasında) ise, takviye birlikleri kışlalarına ve hatta bölge dışına çekildikleri için, bölgedeki sabit jandarma karakol ve askeri kışlalarda savunma yapmak olarak özetlenebilir.

Konsept ve uygulaması böyle olunca, terör grupları, senenin altı ayı, dağdan inip dağıldıkları köy ve mezralarda, kışı güven içinde geçiriyor, olumsuz hava ve arazi şartlarından sıyrılıyor, bölge insanına ideolojik eğitim veriyor ve müteakip yaz sezonunda yapacağı eylemler için planlar hazırlama fırsatı buluyor.

Devamını oku: Tunceli-Sarıyayla Karakol Baskını ve Terörle Mücadele (05 Mayıs 2010)

PKK Tasfiye Edilir mi? (18 Aralık 2007)

PKK TASFİYE EDİLİR Mİ? 

Silahlı Kuvvetlerimiz, bu yıl farklı bir terörle mücadele yöntemi uyguluyor. Her yıl en geç kasım sonunda, barış garnizonlarına dönmüş olan birliklerimiz, yıl sonuna yaklaşıldığı halde,  operasyon bölgelerinde görevlerini sürdürmektedirler.

Birliklerimizin kış gelmeden barış garnizonlarına dönmeleri, alanın PKK'nın dağ kadrosuna bırakılması anlamına geliyordu. Birliklerimiz kışlalarına dönünce, teröristler de dağdan bölgelerindeki köylere iniyorlar, hem barınma sorunlarından kurtuluyorlar hem de kış boyunca bölge insanına ideolojik eğitim veriyorlardı.

Devamını oku: PKK Tasfiye Edilir mi? (18 Aralık 2007)

Askerî Literatürde; "Sınırlı Operasyon" (09 Kasım 2007)

ASKERÎ LİTERATÜRDE; SINIRLI OPERASYON

Türkiye ziyaretinden sonra gittiği Tel Aviv?de, Türkiye?nin sınır ötesi harekâtı ile ilgili olarak, gazetecilerin sorularını cevaplandıran Condoleezza Rice, ?Harekete geçme yollarına baktıklarını anlıyorum. Biz de öyle. Ancak iki koşulu karşılayacak bir şekilde harekete geçmek istiyoruz. Birincisi, PKK üzerinde bir etkisi olacak ve ikincisi kuzeyin istikrarsızlaşmasına katkıda bulunmayacak? ifadesini kullandı.

Devamını oku: Askerî Literatürde; "Sınırlı Operasyon" (09 Kasım 2007)

Sınır Ötesi Yetmez, Topyekün Mücadele Gerekir (23 Ekim 2007)

SINIR ÖTESİ YETMEZ TOPYEKÜN MÜCADELE GEREKİR 

Terörle mücadele sadece bir askeri mesele değildir.

Terörün askerî boyutu ile zaten 23 senedir uğraşılıyor.

Karşımızda, Gayri Nizami Harp taktik ve tekniklerini kullanan bir terör organizasyonu var. Bununla mücadele yöntemlerini dünyada en iyi bilen ordu, Türk Silahlı kuvvetleridir. Buna rağmen gelinen nokta bugün bellidir.

Devamını oku: Sınır Ötesi Yetmez, Topyekün Mücadele Gerekir (23 Ekim 2007)

Güvenlik Kuvvetlerimiz Neden Büyük Kayıplar Verdi (23 Ekim 2007)

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ SON BİR AYDA

TERÖRLE MÜCADELEDE NEDEN BÜYÜK KAYIPLAR VERDİ

Terörle mücadelede verilen büyük kayıplar, bazı çevrelerce, ?güvenlik güçleri terörle mücadelede ağırdan mı alıyor? sorusunun sorulmasına sebep olmaktadır.

22 Temmuz seçimlerini ve Cumhurbaşkanımızı, bir kısım çevrelerin içine sindirmeleri pek kolay olmayacak. İmkanları olsa, durumu zor kullanarak da değiştirmek isterler. Ama, şu anda bu,kesin olarak imkan dışındadır. Türkiye'nin istikrarı en kolay, Türk-Kürt çatışması ile bozulabilir. İç muhalefet merkezleri, bu nedenle, bu gün terörle mücadele konusunda iktidarın yetersiz kaldığı tezini işleyerek, istikrarsızlığa davetiye çıkarmaktadırlar. Halkı galeyana getirmektedirler. Burası doğru.

Devamını oku: Güvenlik Kuvvetlerimiz Neden Büyük Kayıplar Verdi (23 Ekim 2007)