Kürt Dosyası

Çukurca'da Hain Saldırı (21 Ekim 2011)

 

ÇUKURCA'DA HAİN SALDIRI

19 Ekim 2011

19 Ekim 2011 saat 01.00 civarında bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından, Çukurca İlçe J.K.lığı ile Çukurca yakın emniyet unsurunun konuşlandığı Asayiş Tepesi, Polis ve Jandarma lojmanları, Kavuşak, Barakambi Tepe, Keklikkayası Tepe, Baski Tepe, Han Tepe ve Gazi Tepe üs bölgeleri olmak üzere sekiz ayrı bölgeye eş zamanlı olarak silahlı saldırıda bulunulmuştur.

Güvenlik güçlerimizce saldırılara anında cevap verilmiş, çatışma sırasında 24 askerimiz şehit olmuş, 18 askerimiz de yaralanmıştır.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve Milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Şehit ve yaralılarımız milletimizin canını acıtmıştır. Toplumumuzun her katmanında infial büyüktür. Tesellimiz, onların hayatlarını cennet ile değiştirdiklerine olan inancımızdır.

Devamını oku: Çukurca'da Hain Saldırı (21 Ekim 2011)

Demokratik Açılım İle İlgili Bir Söyleşi (10 Ocak 2010)

IRAK'TA YAYINLANAN DİYALOG DERGİSİ İÇİN

Hemin Rehend ile Bir Söyleşi

(26 ARALIK 2009) 

 

Hemin Rehend ? DTP?nin kapatılmasından sonra Kürt siyaseti yeni bir sürece girer, bu sürecin temel özelikleri nelerdir ?

Adnan Tanrıverdi - DTP resmen 10 Kasım 2005 tarihinde kuruldu. 12 Aralık 2009 tarihinde kapatıldı. Kapatma davası dört yıl sürdü.

Kapatılan DTP Milletvekilleri, Barış ve Demokrasi Partisine (BDP) geçerek, Mecliste Grup kurma imkanını tekrar sağlayacaklar.

Yeni bir kapatma davası, DTP'nin kapatma süreci kadar uzun sürmese de, zaman alacağını düşünen yeni BDP'lilerin, bu zamanı Türk Toplumunun kabul etmede zorlanacağı yeni söylemleri, gündeme taşıyarak, kabul edilmesine çalışacakları anlaşılmaktadır.

Türk Toplumu tarafından Terörist Başı olarak nitelendirilen Abdullah Öcalan'ı meşrulaştırmaya çalışacaklarının ip uçlarını veriyorlar.

PKK ile irtibatlı ve ilişkili olduklarını her fırsatta gündeme getirerek, PKK'yı da meşrulaştırmak istiyorlar.

Devamını oku: Demokratik Açılım İle İlgili Bir Söyleşi (10 Ocak 2010)

Kürt Açılımı (16 Ağustos 2009)

KÜRT AÇILIMI 

Türkiye, tarihî bir dönemeçten geçiyor. Dünya çapında büyük devlet olduğunu ispatlayabilecek adımları atılabileceği bir atmosfer oluştu. Bu imtihandan başarı ile çıkmak kolay olmayacak. Hıyanet suçlamaları bile olacak. Buna rağmen kararlılık gösterilebilirse, sonuç Milletimiz, Devletimiz ve İslâm Âlemi için hayırlı olacaktır. 

Meselenin çözümünde birinci şart, Sorunları savaşarak değil konuşarak çözmeyi kabul etmektir.

Devamını oku: Kürt Açılımı (16 Ağustos 2009)

Kürt Meselesi ve Bölücü Terörizm İçin Çözüm Önerileri-5 (20 Mart 2009)

KÜRT MESELESİ VE BÖLÜCÜ TERÖRİZM İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ-5

Sınır ötesi harekât:

  • Özel harekât teknik ve taktikleriyle, komando ve özel birlikler kullanılarak, terör örgütünün sınır ötesinde tespit edilen somut hedeflerine ve terör gruplarına nokta operasyonları icra edilmelidir.
  • Terörle mücadelenin başarılı bir şekilde yapılabilmesi, etkin bir istihbaratla mümkündür. Bu nedenle, özel timlerden oluşturulacak, muharebe güçlü keşif kolları, gizli harekât teknikleri ile hedef bölgelerine sızdırılmalı, oralarda örtülü kalıcı tedbirler alınmalı, elektronik ve teknik imkanlarla da desteklenerek; terör üs ve tesislerinin, liderlerinin yer ve faaliyetlerinin, ikmal depo ve ikmal faaliyetlerinin, terör gruplarının hareket ve intikallerinin, ülkemize giriş ve çıkışlarının 24 saat gözetlenme imkanı sağlanmalıdır.
  • Elde edilen sağlıklı, doğru, güvenilir, güncel ve ayrıntılı istihbarat bilgilerine dayanılarak, sınır karakollarında veya sınır ötesindeki gizli harekât üslerinde bekletilen özel eğitilmiş birliklerimiz tarafından, anında, taktik akın ve cebri keşif tipi hareketlerle hedeflere yaklaşılarak, baskın ve pusularla, bir nevi gayri nizamî harekât uygulayarak, nokta operasyonları icra edilmelidir.
  • Bu hareketler, askerî yoğunluk gösterilmeden, fark ettirilmeden, örtülü olarak ve tam bir gizlilik içinde icra edilmeli, tesirinden başka bir belirtisi görülmemelidir.
  • Bu operasyonlarla, her gün terör örgütünün dış desteğine, nereden ve nasıl geldiğini anlayamadığı, ancak şaşkına çeviren etkili darbeler vurulmalıdır. Örgüt liderleri başlıca hedeflerden olmalıdır. Darbeler, propagandası bizzat terör örgütü tarafından yapılacak şekilde etkili olmalıdır.
  • Küçük, özel yetişmiş çevik unsurlarımız tarafından yapılan operasyonlar, silahlı kuvvetlerimizin düzenli bölümünün kullanılması tehdidi ile de psikolojik olarak desteklenmeli, ancak düzenli kuvvet mümkünse hiç kullanılmamalıdır. Alınan sonuçlar, terör örgütünü sınır ötesinde de barınamaz hale getirmelidir.
  • Sadece Kuzey Irak değil, terör örgütünün Avrupa Ülkelerindeki Büro ve Temsilciliklerinin kapatılması ve etkisiz hale getirilmesi için de organizasyon hazırlanmalı, ülkeler nezdindeki politik girişimler sonuç vermediği takdirde operasyonlar uygulanmalıdır.

Sınır içinde Jandarma ve polis de yukardakine benzer teknik ve taktiklerle teşkilatlanmalı ve hareket etmelidir.

Devamını oku: Kürt Meselesi ve Bölücü Terörizm İçin Çözüm Önerileri-5 (20 Mart 2009)

Kürt Meselesi ve Bölücü Terörizm İçin Çözüm Önerileri-4 (19 Mart 2009)

KÜRT MESELESİ VE BÖLÜCÜ TERÖRİZM İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ-4

Askeri Tedbirler:

Terörle mücadele kuvvetleri özel birlikler olmalıdır:

PKK saldırılarının başladığı 15 Ağustos 1984 tarihinden itibaren terörle mücadelede; bölgedeki sabit jandarma birlikleri, seyyar ve sınır jandarma birlikleri, jandarma komando birlikleri, polis özel kuvvetleri, Silahlı Kuvvetlerin bölgedeki kara birlikleri, bölgedeki komando birlikleri, bölge dışından getirilen iç güvenlik kara birlikleri, bölge dışından getirilen komando ve hava indirme birlikleri ve özel birlikler; kara, hava ve deniz kuvvetlerine mensup helikopterler, hava kuvvetleri uçakları kullanılmıştır.

Devamını oku: Kürt Meselesi ve Bölücü Terörizm İçin Çözüm Önerileri-4 (19 Mart 2009)