Suriye Muhalefetine İslâm Ülkeleri Yeterli Desteği Vermelidir (14 Aralık 2013)

SURİYE DEVRİMİ ÇIKMAZA MI GİDİYOR?

Adnan Tanrıverdi

(07 ARALIK 2013)

İÇİNDEKİLER

1. DEVRİM SÜRECİ

a. Devrimin Geçmişi

b. Muhalif Gruplar ve Gelinen Durum (07 Aralık 2013)

c. Suriye'de Tarafların Durumu (07 Aralık 2013)

d. Devrim Sürecin Değerlendirilmesi

2. ASKERİ-POLİTİK KURALLAR VE SİVİL ASKER İLİŞKİLERİNDE GENEL PRENSİPLER

a. Barış Döneminde

b. Savaş Döneminde

1) Savunmada

2) Taarruzda

3) İşgale Uğramış Ülke Toraklarında

c. Zalim Bir Yönetime Karşı Mukavemet Harekâtında

3. SONUÇ VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

4. EKLER

a. El Kaide ve Irak Şam Devletinin Oluşumu Durum Raporu (07 Aralık 2013)

b. Suriye'de Muhalif Gruplar ve Rejim Kuvvetlerinin son durumu Raporu (07 Aralık 2013)

*****************

1. DEVRİM SÜRECİ

a. Devrimin geçmişi;

Suriye'de Mart 2011'de zirve bulan sokak hareketleri, Beşar Esad Rejimi tarafından ölçüsüz şiddet kullanılması sonucunda, hiç istemedikleri halde, hazırlıksız ve teşkilatsız bir şekilde, silahlı mücadeleye itildi.

Suriye Muhaberatının etkin denetimi altında olan halkın içerde süratle örgütlenmesi mümkün değildi. Bu nedenle, siyasi örgütlenme daha önceki yıllarda rejimin zulmünden kaçarak farklı ülkelere yerleşmiş ve buralarda bir konuma sahip olmuş yurtsever Suriyelilerin, 02 Ekim 2011 tarihinde "Suriye Ulusal Konseyi" (SUK) adı altında toplanmaları ile başlamıştır. İlk başkanı Burhan Galyun'dur.

Askeri örgütlenme ise, Suriye ordusunda görev yaparken, Beşar Esad Rejimi ve uygulamalarını kabullenmeyerek pasaportsuz ve belgesiz olarak ülkelerini terk edip Türkiye ve Suriye'ye komşu ülkelere sığınan ve buralarda mülteci kamplarına yerleştirilen yurtsever subay ve generallerin Temmuz 2011 tarihinde "Özgür Suriye Ordusu" (ÖSO) adı altında teşkilatlanması ile başlatıldı. İlk kurcusu Mühendis Alb. Riyad El Esad 'tır. Daha sonra, aynı kamp bölgesinde Tuğg. Mustafa Şeyh Komutasında "Suriye Askeri meclisi", Tuğ. Fayiz Amro Komutasında başka bir askeri grup oluştu.

Devamını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız

http://www.assam.org.tr/tr/component/k2/suriye-muhalefetine-islam-ulkeleri-yeterli-destegi-vermelidir-7-aralik-2013.html 

Paylaşmak ister miydiniz?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn